септембар 2020

КОНЗЕРВАЦИЈА СКУЛПТУРА У ЈАВНОМ ПРОСТОРУ ГРАДСКОГ ЈЕЗГРА ЋУПРИЈЕ

Протеклих дана завршени су радови на конзервацији мермерних скулптура у јавном простору градског језгра Ћуприје. Реч је о пет скулптура различитих аутора, насталих на чувеном симпозију вајара „Мермер и звуци“ у Аранђеловцу, са којим је 80-тих година прошлог века Секретаријат СИЗ-а за културу Ћуприје направио културну размену. На тај начин дошло се до скулптура домаћих аутора Балше Раичевића, Светислава Здравковића, Ратка Вулановића. Ту је такође и рад који је радио италијански скулптор Idjinio Balderi као и Грк Gerolimatos Dionizos. Обзиром да се скулптуре 40-так година налазе у јавном простору Ћуприје, у парковима, на њима су видљиви утицају атмосфере као и вандала, који су годинама исцртавали графите на њима.

Ове године је Музеј „Хореум Марги-Равно“ Ћуприја, средствим из буџета Општине Ћуприја, ангажовао стручна лица, како би се извршили адекватни радови у конзервацији ових мермерних скулптура. Радови су обухватали скидање наслага прљавштине и прашине као и уклањање графита са скулптура, хемијским путем, недеструктивним методама. Скулптуре су након ових радова третиране заштитним препаратима, који ће умањити ефекте атмосферских утицаја као и олакшати уклањање евентуалних поновних вандалских активности у виду писања графита по скулптурама.