фебруар 2020

Изложбом цртежа и графика великана српске уметности отворена изложбена сезона 2020. године у ћупријском музеју

У Ћуприји је изложбом цртежа и графика великана српске уметности 20. века, из колекције Божидара Деспотовића – Деспе, отворена изложнена сезона у ћупријском музеју за 2020. годину.

Изложба је у исто време отворена и у Завичајном музеју Параћин са којим у сарадњи је и дошло до реализације изложбе. Основна идеја је да публика Поморавља има прилику да се упозна са делима српских великана уметности као што су: Урош Предић, Милан Коњовић, Петар Лубарда, Велизар Крстић, Дадо Ђурић, Марко Челебоновић, Бошко Карановић, Биљана Вуковић, Љубодраг Јанковић-Јале, Недељко Гвозденовић, Пеђа Милосављевић, Стојан Аралица, Александар Дероко, Ђорђе Илић, Божа Илић, Љуба Ивановић, Љуба Поповић, Љубица Цуца Сокић, Оскар Давичо…. на непосредан начин, и то у два музеја која су удаљена свега десетак километара. Ова збирка је заиста јако вредна и садржи око 160 цртежа и графика од којих неки имају и статус културног добра и јединствена је прилика да се могу видети као целина. Изложбу је отворио Божидар Деспотовић Деспа, власник колекције, који је овом приликом поклонио Музеју „Хореум Марги-Равно“ Ћуприја поклонио пет цртежа и једну графику из своје колекције ради обогаћивања уметничке збирке музеја.

Изложбе ће у ћупријском и параћинском музеју бити доступне до почетка марта 2020. године.